Mobile First Index: Mobilní weby na prvním místě

Počet uživatelů, kteří prohlíží webové stránky z mobilních zařízení, neustále narůstá a tento trend bude i nadále pokračovat. Společnost Google v březnu tohoto roku oznámila, že po více než roce a půl testování konečně spouští Mobile-First Indexování.

Mnoho zprávců webových stránek, včetně nás, postupně dostává zprávy o tom, že bylo na stránkách povoleno právě toto indexování, a proto si v tomto článku řekneme o změně indexování trochu více.

Co znamená mobile-first indexování

Vyhledávač Google doposud procházel a indexoval webové stránky na základě klasické deskopové verze a podle toho byly určovány také pozice ve vyhledávání. Kontroloval také dostupnost mobilní verze stránek, ale ta nebyla rozhodující.

Nově bude Google stránky procházet nejdříve z pohledu mobilního zařízení a teprve v případě, že se mu nepodaří najít mobilní verzi, bude procházet z pohledu počítače.

Jak se tato změna dotne webových stránek

V případě, že máte mobilní verzi webových stránek, která odpovídá strukturou a obsahem klasické verzi, změny se Vás nijak nedotknou. Rozdíl bude pouze v tom, že Google bude procházet stránky pomocí mobilního robota a na základě tohoto procházení bude zahrnovat web do výsledků vyhledávání.

Problém budou mít především weby, které mají rozdílné verze pro desktop a mobilní zařízení. Google zahrnuje do vyhledávání pouze jednu verzi, a proto není vhodné mít rozdílný obsah nebo dokonce samostatnou subdoménu pro mobilní web (např. m.stranky.cz).

Co byste měli udělat pro svůj web

Pokud máte mobilní verzi stránek, určitě zobrazujte stejný obsah a strukturu pro počítače a mobilní telefony. Zbráníte tak možným penalizacím ve výsledcích vyhledávání.

Pokud ještě nemáte mobilní verzi, není to konec světa. Google se pokusí zobrazit mobilní web a v případě jeho absence bude procházet také desktopovou verzi a na základě toho bude zahrnovat stránky do výsledků vyhledávání. Rozhodně ale doporučujeme přejít na responzivní stránky, protože v budoucnu bude Google stránky bez mobilních verzí pravděpodobně penalizovat.

Zkontrolovat svůj web si můžete přímo pomocí nástroje od Google.

Vypracujeme Vám nabídku zdarma

Potřebujete nový web, eshop, plakát, vizitky, letáky nebo optimalizaci pro vyhledávače, ale nevíte co všechno to bude obnášet a kolik to vlastně bude stát? Napište nám prostřednictvím formuláře nezávaznou poptávku služeb a my se Vám ozveme. Čím více informací nám o projektu poskytnete, tím přesnější nabídku Vám dokážeme vytvořit.

Vyplnění formuláře Vás k ničemu nezavazuje. Je pouze na Vás, jestli se rozhodnete využít našich služeb.

Odesláním formuláře beru na vědomí, že mnou zadané osobní údaje nebudou dále sdíleny s třetími stranami a budou použity výhradně pro komunikaci za účelem uzavření spolupráce. V případě, že nedojde k dohodě stran, budou tyto osobní údaje neprodleně odstraněny.