[rank_math_breadcrumb]

Opravdu chcete levné webové stránky?

Nejednou jsme se setkali s požadavkem na vytvoření nebo předělání stávajícího webu za částky, které nepřevyšovaly pět tisíc korun. Snažíme se tyto požadavky brát s chladnou hlavou a potenciálnímu klientovi vysvětlíme, co všechno samotná tvorba obnáší a jaké jsou požadavky na kvalitní a funkční web a dohodnout se na rozumném rozpočtu.

Přestože na internetu narazíte na spoustu ,,odborníků“ schopných vytvořit webovou prezentaci za výše uvedené částky, doporučujeme se jim obloukem vyhnout, protože v lepším případě skončíte se stránkami, které bude muset někdo dodělat. V tom horším případě si za pár týdnů začnete hledat někoho, kdo nové stránky přepracuje.

Kdo jsou tihle odborníci na webové stránky

Velmi často se může jednat o studenty, kteří se někdy setkali s redakčním systémem WordPress a chtějí si přivydělat nějakou tu korunu ke studiu. Poté co se jim podařilo vytvořit úspěšný web pro člena rodiny se rozhodli, že se vydají na dráhu freelancera. Právě začínající nezávislí odborníci jsou druhou skupinou. (Také jsem k nim patřil a při pohledu na své první weby se chytám za hlavu.) Většina takhle začínajících si najde prvního klienta, kterého zaujme přívětivý rozpočet, stáhnout si první pěknou šablonu a začnou sázet obsah. Poslední skupinou jsou společnosti, které prodávají hotová řešení. Jedná se o připravené šablonové weby, které stačí naplnit obsahem. Bohužel kupujete pouze vizuální stránku, ale vše ostatní si stejně budete muset udělat sami nebo najmout firmu, která vše dokončí za Vás.

Proč jsou stránky tak levné

Nikdo v dnešní době nepracuje za 60kč za hodinu, takže nemůžete očekávat, že by do tvorby webu někdo investoval 50 hodin svého života. Cena stránek je přímo úměrná tomu, co vlastně dostanete za tyhle peníze. Když to shrneme, tak dostanete instalaci redakčního systému WordPress, nainstalovanou šablonu a vložení dodaného obsahu do stránek. Zkrátka vše, co byste pravděpodobně zvládli s pomocí vyhledávače Google a jednoho volného dne sami. Rozhodně se nikdo za tyto peníze nebude zabývat optimalizací pro vyhledávače (SEO), zabezpečením, zrychlením a cachováním webu, laděním mobilních verzí nebo řešením UX.

Co vás čeká po dokončení projektu

Nazývat výše uvedenou činnost dokončením projektu je trochu nadsazené, ale prozatím můžeme tento termín používat. Vzhledem k tomu, že jste dostali bezplatnou šablonu naplněnou obsahem, budete se muset naučit se systémem pracovat. Některé šablony jsou intuitivní, jiné jsou trochu komplikovanější na pochopení, takže je to spíše o štěstí. Vzhledem k tomu, že nemáte zabezpečený web, pravděpodobně se stanete cílem útoků robotů, kteří se snaží opakovanými pokusy prolomit heslo do administrace. Protože nemáte nijak optimalizovaný web, pravděpodobně Vám na stránky budou chodit pouze uživatelé, kterým pošlete odkaz a pak budete doufat, že je dlouhé načítání webu neodradí. Možná se to vše završí zprávou od hostingové společnosti, která Vám oznámí, že byl web napaden a byl pozastaven do doby, než si odstraníte infikované soubory.